Stolica Sri Lanki (Sri Jayawardenepura Kotte)

06 czerwiec 2014.

185
com_content.article
(8 razy zagłosowano, średnia ocena 4.75 na 5)
Stolica Sri Lanki (Sri Jayawardenepura Kotte)4.75 out of 50 based on 8 voters.


Sri Jayawardenepura Kotte (Sri Dźajawardanapura Kotte) – miasto o takiej długiej nazwie jest oficjalną stolicą Sri Lanki. Leży na zachodzie wyspy, jest oddalone ok. 10 km od centrum Kolombo i stanowi jego południowe przedmieścia.

Sri Lanka | Budynek parlamentu w Kotte
Sri Lanka | Budynek parlamentu w Kotte (by malindaratz )

Kotte czyli twierdza

Historyczna nazwa Kotte oznacza „twierdzę”. Od XIV do XVI wieku miasto było stolicą syngaleskiego królestwa Kotte. Założono je na bagnach na brzegach rzeki Diyawanna Oya jako twierdzę, aby chronić okolicę przed atakami królestwa Jaffna, rządzonego przez dynastię Arya Chakaravarth. Założycielem miasta jest, według przekazów, tamilski przywódca o imieniu Alagakkonara. To jemu udało się skutecznie powstrzymać armię Arya Chakaravarth przed Kotte.

Kotte było twierdzą wodną (jala durgha) w kształcie trójkąta. Bagna Diyawanna Oya tworzyły dwa dłuższe boki, natomiast krótki bok był chroniony przez sztuczne wały zamkowe. Miasto było otoczone murami z laterytu (czerwona skała osadowa). Teren poza wałami nazywano Pitakotte (zewnętrzna twierdza), a wewnątrz wałów – Ethul Kotte (wewnętrzna twierdza).

Błogosławione miasto

Później miasto stało się stolicą wyspy Sri Lanka i zostało przemianowane na Sri Jaha Vardhana Pura Kotte, czyli „Błogosławione Miasto-Twierdza Rosnącego Zwycięstwa”. W 1505 r. wylądowali na wyspie Portugalczycy, a w 1565 r. przejęli kontrolę nad miastem. Ze względu na ustawiczne ataki wojska sąsiedniego królestwa Sitawaka, miasto zostało opuszczone i nową stolicą stało się Kolombo.

W 1979 r. miastu przywrócono dawną, historyczną nazwę, a w 1983 r. Sri Jayawardenepura Kotte stało się oficjalną stolicą państwa Sri Lanka.

Sri Lanka | Festiwal Esala Perahera (poświęcony relikwii zęba Buddy)
Sri Lanka | Festiwal Esala Perahera (poświęcony relikwii zęba Buddy) (by ashanijayasinghe )

Kotte dziś

Obecnie Kotte jest ładnym, cichym miastem liczącym ponad 115 tys. mieszkańców. Stanowi oryginalną mieszankę kolonialnej architektury europejskiej, współczesnych wieżowców i tradycyjnych wschodnich świątyń. Składa się z wielu różnorodnych kultur i grup etnicznych. Większość stanowią Syngalezi, Tamilowie i Maurowie, ale w mieście żyją też mniejszości chińskie, portugalskie, holenderskie, malajskie i indyjskie.

Sri Lanka | Kotte jest ładnym, cichym miastem liczącym ponad 115 tys. mieszkańców
Sri Lanka | Kotte jest ładnym, cichym miastem liczącym ponad 115 tys. mieszkańców (by charles_chan )

Flaga Sri Jayawardenepura Kotte

Na białym albo beżowym tle przedstawione jest z profilu mityczne zwierzę z ciałem lwa i głową smoka. W prawej przedniej łapie trzyma długi pleciony bat. Na obwodzie flagi znajduje się narodowy ornament, składający się z czerwonych i błękitnych liści.

Pogoda w stolicy Sri Lanki

Klimat jest tutaj dosyć wilgotny, jako że Sri Lanka znajduje się w pasie tropikalnym. Średnia temperatura powietrza wynosi ok. 27°C. Najwięcej dni deszczowych należy się spodziewać w maju, czerwcu i październiku. 

Sri Lanka | Świątynia Naga Vihara w Kotte
Sri Lanka | Świątynia Naga Vihara w Kotte (by ashanijayasinghe )

Sri Jayawardenepura Kotte w szczegółach:

Transport

Komunikację miejską zapewniają autobusy, taksówki i tuk-tuki.

Atrakcje

Godny uwagi jest budynek parlamentu, a także liczne świątynie – chrześcijańskie, buddyjskie i muzułmańskie.

Rozrywki

Miasto słynie ze swoich licznych, wspaniałych plaż. Można tutaj zająć się surfingiem, popływać łodzią albo poopalać się. Warto odwiedzić galerie sztuki, muzea, restauracje i park zoologiczny. W Sri Jayawardenepura Kotte odbywają się często różne festiwale w narodowym stylu.

Hotele

Miejscowe hotele zapewniają gościom przytulne pokoje z bezpłatną wodą pitną. Pracownicy hoteli przygotowują indywidualne programy wycieczkowe i rozrywkowe dla turystów.

Restauracje

W miejscowych restauracjach warto spróbować mięsa z sosem curry, suszonej ryby, placków z bananami, ryżowego makaronu z przyprawami.

Sklepy

Co warto kupić w Kotte? Na pewno herbatę, owocowe konfitury, ozdoby oraz wyroby z drewna i skóry.

Czytaj także: